Motofirma.pl Firmy motoryzacyjne giełda auta opinie
Firmy Motoryzacyjne Miasta Firmy Motoryzacyjne Branże Firmy Motoryzacyjne Alfabetycznie
Katalog firm:
Informacja motoryzacyjna
2013-01-23

Nowe zasady zdobycia prawa jazdy

Kategoria: Informacja

Zagłosuj na tą informację jeśli uważasz, że jest ważna !
0
lka.jpg
Od 19 stycznia obowiązują w Polsce nowe zasady dotyczące prawa jazdy. Część przepisów wejdzie jednak w życie dopiero za trzy lata. Co nowego czeka zatem na kandydatów na kierowców już teraz?

Fot. Archiwum PolskapresseNajważniejsza zmiana dotyczy egzaminów teoretycznych. Baza pytań liczy teraz 3 tysiące pozycji, a nie jak dotychczas około 450. Ponadto, są one tajne. Kandydaci na kierowców poznają je dopiero w chwili przystąpienia do egzaminu. Prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź, po której zaznaczeniu, osoba egzaminowana nie będzie już mogła zmienić swojej decyzji.

Kandydaci mają teraz około 20 sekund na przeczytanie pytania, a także 15 na udzielenie poprawnej odpowiedzi. Dodatkowo, oprócz zdjęć lub infografik, na monitorze komputera będą się pojawiały także krótkie filmy przedstawiające różnego rodzaju sytuacje na drodze. W taki sposób jest przedstawianych 20 z 32 pytań. Pozostała "dwunastka" została opracowana w formie testu z trzema odpowiedziami do wyboru. Część pytań została już opublikowana i są one dostępne w artykule "Zmiany w egzaminie na "prawko" - przykładowe pytania".

Nowy test to także nowa forma liczenia punktów. Za każdą prawidłową odpowiedź kandydaci będą mogli zdobyć od 1 do 3 punktów (w zależności od poziomu trudności pytania). Aby zdać egzamin, trzeba będzie uzyskać przynajmniej 68 "oczek" z 74 możliwych. Margines błędu jest zatem niewielki. Prawidłowa odpowiedź na 16 spośród 32 pytań będzie nagradzana 3 punktami, kolejne 10 będzie wartych 2 punkty, zaś ostatnie sześć tylko jeden punkt.

Nowy egzamin to także nowe ceny. Niestety w tym wypadku oznacza to podwyżkę. Na najpopularniejszą kategorię, B, egzamin teoretyczny kosztuje teraz 30 złotych, a nie jak wcześniej 22 złote. Przystąpienie do testu praktycznego to wydatek 140 złotych zamiast dotychczasowych 112.

Z powodu opóźnień w pracach nad Centralną Ewidencją Kierowców, ustawodawca zdecydował się na odroczenie wejścia w życie kilku istotnych przepisów. Pierwszym z nich jest obowiązek odbycia pomiędzy 4 i 8 miesiącem od uzyskania prawa jazdy kursu dokształcającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Kolejnym jazda autem oznaczonym tzw. "zielonym listkiem" przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego. Ostatni z zapisów dotyczył kierowców, którzy w okresie próbnym popełniły dwa wykroczenia drogowe. Takie osoby byłyby zobowiązane do wzięcia udziału w kursie reedukacyjnym. Wszystkie te przepisy będą obowiązywały od 3 stycznia 2016 roku.

Ważną informacją jest również rezygnacja ustawodawcy ze zmiany zasad redukcji punktów karnych. Do 2016 roku kierowcy wciąż będą mogli korzystać ze specjalnych kursów, które będą anulowały z ich konta 6 "oczek".

To obowiązuje od 19 stycznia 2013:

- nowe testy teoretyczne na prawo jazdy
- ceny egzaminów praktycznych i teoretycznych
- nowy wzór dokumentu
- nowe kategorie prawa jazdy: AM i A2

To będzie obowiązywało od 3 stycznia 2016:

- szkolenie doszkalające z bezpieczeństwa ruchu drogowego
- jazda z autem oznaczonym "zielonym listkiem"
- rejestracja kandydatów na kierowców w starostwach powiatowych
- nowe zasady redukcji punktów karnych

Źródło: motofakty.pl
Dodaj do: Del.icio.us Gwar.pl Linkr.pl Wykop.pl
Lista aktualności
Komentarze [1]
 
1.
Autor: ~jednooki pirat 04:03:35
2013-01-24
Oddaj głos na ten komentarz ! Głosów:
0
 
OSTRZEŻENIE: Wszystkie komentarze są monitorowane. Nie obrażaj nikogo, pisz na temat i sprawdź pisownię. Niepodporządkowanie się do tych zasad będzie się wiązało z usunięciem twojej wiadomości.

Nie posiadając konta możesz pisać komentarze wyłącznie jako gość.
Możesz zarezerwować swój nick nadając mu hasło. Nikt inny nie będzie mógł go używać.
Nick:
Hasło:
Słowo z obrazka:
Wyszukiwarka firm
szukaj np.: dipol, wgniecen, merkury, reperowanie
Nowości z kraju i ze świata

Sport

2015-02-04
SPRT 2.jpg
Łotewski Rajd Liepaja - druga runda Rajdowych Mistrzostw Europy (FIA ERC) - będzie pierwszym startem Subaru Poland Rally Team w sezonie 2015. Zgłoszona w klasyfikacji ERC2 oraz zespołowej załoga Dominik Butvilas/Kamil Heller wystąpi w dobrze sobie znanej Subaru Imprezie STI. Dla litewskiego kierowcy...

Informacja
2015-02-02

Informacja
2014-09-23

Ciekawostka
2014-08-27

Informacja
2014-08-27

Informacja
2014-02-14

Informacja
2013-09-24

Ciekawostka
2013-06-04

Nowość
2013-06-04

Informacja
2013-02-26
Sonda: Czy zapinasz pasy podczas jazdy ?
Aby oddać głos
kliknij na wybranej
odpowiedzi.
Katalog firm:
Firmy Motoryzacyjne Miasta Firmy Motoryzacyjne Branże Firmy Motoryzacyjne Alfabetycznie
Szukaj firm na mapie
Zapraszamy do odwiedzenia działów:
Tagi firmowe

ZAMIENNE   akcesoria   aut   auto   bielsko   bielsko-biała   blacharstwo   części   diagnostyka   kraków   lakiernictwo   mechanika   montaż   naprawa   naprawy   nowe   oleje   opon   opony   osobowe   osobowych   pojazdowa   pojazdów   pomoc   salon   samochodowa   samochodowe   samochodowy   samochody   samochodów   service   serwis   sklep   sprzedaż   transport   usługi   używane   warsztat   wulkanizacja   wymiana

regulamin | polityka prywatności | praca | kontakt | reklama | seo