Motofirma.pl Firmy motoryzacyjne giełda auta opinie
Firmy Motoryzacyjne Miasta Firmy Motoryzacyjne Branże Firmy Motoryzacyjne Alfabetycznie
Katalog firm:
Informacja motoryzacyjna
2014-08-27

Jak jeździć bezpiecznie i ustawiać prawidłowo światła w samochodzie

Kategoria: Ciekawostka

Zagłosuj na tą informację jeśli uważasz, że jest ważna !
0
jak-ustawic-swiatla.jpg

Zbliża się sezon jesienny, podczas którego dochodzi do znacznie większej liczby wypadków. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duży wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy ma odpowiednie ustawienie świateł. W trosce o wszystkich uczestników ruchu drogowego Hella Polska rozpoczęła edukacyjną kampanię społeczną "Świecimy przykładem na drodze".

Zanim wyruszymy w drogę pamiętajmy, że prawidłowo ustawione światła mają znaczący wpływ na widoczność samochodu na drodze, bezpieczeństwo nasze jak i innych uczestników ruchu drogowego oraz komfort jazdy. Regularne sprawdzanie świateł to podstawowa kwestia, o której powinien pamiętać każdy odpowiedzialny kierowca.

Zatrważające statystyki
Według badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego, na warszawskich drogach zaledwie 1% pojazdów posiada światła spełniające wszystkie wymagania przepisów ruchu drogowego i homologacji pojazdu. 40% mieści się w zakresie bezpieczeństwa określanego przez przyrządy kontrolne Stacji Kontroli Pojazdów, natomiast aż 10% samochodów nie spełnia żadnych wymaganych norm i warunków technicznych. Aby poprawić bezpieczeństwo jazdy i uniknąć sytuacji mogących doprowadzić do kolizji w ruchu drogowym z powodu wadliwego ustawienia świateł, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami.

Bezpieczeństwo to podstawa
Światła samochodowe oświetlają drogę oraz pobocze w ograniczonym zakresie. Ich zasięg zależny jest przede wszystkim od stanu technicznego, ustawienia, czystości oraz rodzaju zastosowanych żarówek. Te wszystkie czynniki wpływają na jakość jazdy oraz na bezpieczeństwo innych użytkowników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że nieprawidłowo ustawione reflektory mogą doprowadzać nie tylko do osłabienia widoczności na drodze, ale również do oślepiania innych kierowców.

Dość często obserwuje się sytuacje, gdy samochód z powodu niewłaściwych lub źle ustawionych świateł oślepia kierowcę jadącego z naprzeciwka, powodując tym samym poważne zagrożenie na drodze. Równie niebezpieczna jest jazda przed samochodem z nieprawidłowo ustawionymi reflektorami, gdyż wiązki świateł odbijają się w naszym lusterku i przedniej szybie, a to również prowadzi do oślepienia i może być przyczyną niebezpiecznych wypadków, zwłaszcza nocą – ostrzega Zenon Rudak, kierownik Centrum Technicznego Hella Polska.

Przeciwdziałanie
Lampy samochodowe powinny być sprawdzane podczas obowiązkowych badań okresowych w SKP. Ideałem byłaby profilaktyczna, wynikająca ze świadomości kierowcy, kontrola raz w roku np. przed okresem jesienno-zimowym.  Pamiętajmy jednak, że na ustawienie świateł wpływa także wymiana i dobór dobrej jakości żarówek. Wymieniając żarówki zawsze robimy to parami (obie żarówki muszą być tego samego producenta i typu) dla zachowania wymaganej przepisami symetrii oświetlenia i zawsze po wymianie żarówek kontrolujemy i korygujemy ustawienie świateł.

Sami także możemy bardzo łatwo sprawdzić ustawienie świateł, nawet podczas codziennej jazdy. Wystarczy dokładnie zaobserwować, jak wygląda wiązka świateł naszego pojazdu na płaskiej powierzchni prostopadłej do jezdni i naszego auta (np.: ściana budynku, brama garażowa, nawet tył autobusu). Światła naszych reflektorów powinny tworzyć dwa trójkąty znajdujące się na tej samej wysokości. Gdy jedna strona świeci zbyt wysoko lub krzywo, oznacza to konieczność korekty - radzi Zenon Rudak.

Więcej informacji o kampanii oraz prawidłowym ustawieniu świateł można znaleźć na fanpage’u:
https://www.facebook.com/hella.swiecimy.przykladem
oraz na stronie Hella Polska: http://www.hella.com/cardriver/pl/index.html


Koncern HELLA to jeden z największych światowych dostawców dla branży samochodowej. Projektuje i wytwarza produkty w segmencie elementów i systemów oświetlenia oraz elektroniki do pojazdów. Na rynku wtórnym firma HELLA oferuje części i akcesoria do pojazdów mechanicznych, diagnostyki i usług serwisowych w całej Europie. W segmencie zastosowań specjalnych HELLA zajmuje się projektowaniem wyrobów do pojazdów specjalnych oraz w pełni niezależnych rozwiązań w zakresie oświetlenia ulicznego lub przemysłowego. Działając w ramach spółek joint venture dostarcza kompletne moduły pojazdów, systemy klimatyzacji i pokładowe instalacje elektryczne. Koncern zatrudnia ok. 30 tysięcy pracowników w 35 krajach.Źródło:
Dodaj do: Del.icio.us Gwar.pl Linkr.pl Wykop.pl
Lista aktualności
Komentarze [1]
 
1.
Autor: ~znawca tematu 20:12:45
2014-08-27
Oddaj głos na ten komentarz ! Głosów:
0
 
OSTRZEŻENIE: Wszystkie komentarze są monitorowane. Nie obrażaj nikogo, pisz na temat i sprawdź pisownię. Niepodporządkowanie się do tych zasad będzie się wiązało z usunięciem twojej wiadomości.

Nie posiadając konta możesz pisać komentarze wyłącznie jako gość.
Możesz zarezerwować swój nick nadając mu hasło. Nikt inny nie będzie mógł go używać.
Nick:
Hasło:
Słowo z obrazka:
Wyszukiwarka firm
szukaj np.: konserwujące, kausze, coolair
Nowości z kraju i ze świata

Sport

2015-02-04
SPRT 2.jpg
Łotewski Rajd Liepaja - druga runda Rajdowych Mistrzostw Europy (FIA ERC) - będzie pierwszym startem Subaru Poland Rally Team w sezonie 2015. Zgłoszona w klasyfikacji ERC2 oraz zespołowej załoga Dominik Butvilas/Kamil Heller wystąpi w dobrze sobie znanej Subaru Imprezie STI. Dla litewskiego kierowcy...

Informacja
2015-02-02

Informacja
2014-09-23

Ciekawostka
2014-08-27

Informacja
2014-08-27

Informacja
2014-02-14

Informacja
2013-09-24

Ciekawostka
2013-06-04

Nowość
2013-06-04

Informacja
2013-02-26
Sonda: Czy zapinasz pasy podczas jazdy ?
Aby oddać głos
kliknij na wybranej
odpowiedzi.
Katalog firm:
Firmy Motoryzacyjne Miasta Firmy Motoryzacyjne Branże Firmy Motoryzacyjne Alfabetycznie
Szukaj firm na mapie
Zapraszamy do odwiedzenia działów:
Tagi firmowe

ZAMIENNE   akcesoria   aut   auto   bielsko   bielsko-biała   blacharstwo   części   diagnostyka   kraków   lakiernictwo   mechanika   montaż   naprawa   naprawy   nowe   oleje   opon   opony   osobowe   osobowych   pojazdowa   pojazdów   pomoc   salon   samochodowa   samochodowe   samochodowy   samochody   samochodów   service   serwis   sklep   sprzedaż   transport   usługi   używane   warsztat   wulkanizacja   wymiana

regulamin | polityka prywatności | praca | kontakt | reklama | seo